Deviņi vīrusu izsitumu veidi un kas par tiem jāzina
Deviņi vīrusu izsitumu veidi un kas par tiem jāzina
Vīrusu infekcija var izraisīt ādas slimību, kas pazīstama kā vīrusu izsitumi. Atkarībā no konkrētā vīrusa, kas jums ir, vīrusu infekciju izraisīti izsitumi var radīt virkni izciļņu vai plankumu, kas var apdegt, niezēt vai mainīt krāsu jebkurā vecumā. Masalas, masaliņas un vējbakas ir daži no vispazīstamākajiem vīrusu izraisītiem izsitumiem. Par laimi, beidzot izārstējot no slimības, izsitumu simptomi parasti izzūd.
Vīrusu izsitumu veidi
Izsitumus uz ādas var izraisīt dažādas vīrusu slimības. Katram izsitumiem var būt atšķirīgs izskats un simptomu kopums. Šie ir daži no tipiskākajiem veidiem.
Vējbakas
Varicella-zoster vīruss izraisa vējbakas, kam raksturīgi niezoši izsitumi, kas var atgādināt sarkanus punktus un attīstīties ar šķidrumu pildītās pūslīšos. Šī slimība pieder pie herpes vīrusu saimes, kas arī pieaugušajiem izraisa jostas rozi. Mūsdienās ir neparasti saslimt ar vējbakām, jo vakcinācija tiek plaši izmantota.
Medikamenti
Ļoti lipīgo slimību, kas pazīstama kā masalas, izraisa masalu vīruss, un tā izpaužas kā sarkani, plankumaini izsitumi, kas sākas uz sejas un virzās zemāk. Ja Jums ir masalas, bieži tiek novērots arī drudzis, klepus un iesnas. Ja jums ir cieša saskarsme ar kādu, kam ir slimība, jūs varat iegūt šo infekciju. Konkrētāk, kad inficēts indivīds šķauda vai klepo, viņa baktērijas var izplatīties uz jums.
Ja esat pakļauts kādam, kurš slimo ar masalām, jums ir 90% risks saslimt ar vīrusu, ja neesat saņēmis masalu vakcināciju, ko bieži sauc par MMR vakcīnu, kas aizsargā pret masalām, parotītu un masaliņām. Tomēr jūs esat imūna pret slimību un daudz mazāka iespēja izjust simptomus, ja jums jau ir bijušas masalas vai esat saņēmis vakcināciju.
Masaliņas
Vācu masalām jeb masaliņām raksturīgi sārti sarkani izsitumi, kas sākas uz sejas vai aiz ausīm un izplatās visā ķermenī. Neliela temperatūra, iesnas, galvassāpes un palielināti limfmezgli ir citi šīs slimības simptomi. Izsitumi parasti izzūd vienas līdz trīs dienu laikā.
Lielākā daļa medicīnas speciālistu uzskata, ka šī slimība nav pārāk nopietna. Tomēr masaliņas var radīt nopietnus draudus, ja esat grūtniece pirmo reizi. Saslimšana ar masaliņām pirmajos četros grūtniecības mēnešos ievērojami palielina nopietnu dzemdību anomāliju risku auglim.
Piektā slimība
Piektā slimība, ko dažreiz sauc par erythema infectiosum, ir ar parvovīrusu B19 saistīta vīrusu infekcija, kas galvenokārt skar jauniešus. Šīs slimības smagums var atšķirties. Bet parasti simptomi izzūd septiņu līdz 10 dienu laikā.
Bērna sejā šīs infekcijas dēļ var parādīties sārti vai sarkani izsitumi, kas var līdzināties "sita vaiga". Uz rumpja un ekstremitātēm var parādīties arī mežģīņoti sarkani izsitumi, kas izraisa nelielas sāpes. Niezi var izraisīt arī izsitumi, īpaši uz pēdu zolēm.
Rozmarīns
Cilvēka herpesvīruss 6 (HHV-6) un HHV-7 ir saistīti ar rozolu. Šis vīruss vispirms izraisa augstu drudzi, kas progresē līdz sārtiem izsitumiem ar sīkiem, izvirzītiem izciļņiem uz ādas. Parasti izsitumi sākas uz ķermeņa stumbra un pēc tam izplatās uz ekstremitātēm un seju. Bērni vecumā no trīs mēnešiem līdz četriem ir visizplatītākā vecuma grupa, kurai attīstās rozola.
Mutes, mutes un roku slimības
Nonākot intīmā saskarsmē ar kādu, kam ir slimība, jūs varat saslimt ar roku, kāju un nagu sērgu (HFMD). Tas var notikt, ja inficēts indivīds šķauda, klepo vai pūš jums tuvu degunu, pakļaujot jūs patogēniem. Sākotnējā slimības nedēļa ir tad, kad šis vīruss ir visizplatītākais.
HFMD simptomi bieži parādās trīs līdz piecas dienas pēc iedarbības un var ilgt ne ilgāk kā septiņas līdz 10 dienas. Šajā periodā iespējamie simptomi ir drudzis, iekaisis kakls, apetītes zudums un izsitumi, kas līdzinās neērtiem vai jutīgiem maziem pūslīšiem uz rokām, pēdām un autiņbiksīšu apvidū. Turklāt bieži attīstās mutes, rīkles un mēles čūlas vai čūlas.
Jostas roze
Jostas roze, ko sauc arī par herpes zoster, ir vīrusu slimība, ko izraisa vējbaku vīruss, kas arī ir vējbaku cēlonis.
Šī atkārtota aktivizēšana izraisa mokošus izsitumus, kas parasti parādās vienā ķermeņa pusē kā tulznu josla vai svītra, kas piepildīta ar šķidrumu, kas bieži apņem rumpi. Citas biežas jostas rozes blakusparādības ir ārkārtēja jutība vai dedzināšanas vai tirpšanas sajūta skartajā zonā. Pūslīši pakāpeniski nokrāsojas un sadzīst 14 līdz 21 dienas laikā.
Pat ja izsitumi dažu nedēļu laikā var izzust paši, dažiem pacientiem var attīstīties postherpetiska neiralģija, nervu sāpes, kas ilgst mēnešus vai pat gadus pēc izsitumu dziedināšanas.
Zikas vīruss
Zikas vīrusu var pārnēsāt gan kukaiņu kodumi, gan seksuāls kontakts ar inficētu personu. Turklāt grūtnieces pēc dzemdībām var inficēt savus nedzimušos bērnus ar vīrusu. Vīruss var radīt nelielus sarkanus vai rozā plankumus uz ķermeņa, kā arī izsitumus, kas šķiet plakani vai nedaudz paaugstināti.
Papildus drudzim, galvassāpēm, konjunktivītam (sarkanām acīm) un locītavu un muskuļu sāpēm šos simptomus var izraisīt arī daudzas Zikas vīrusa infekcijas. Šie simptomi var būt no vairākām dienām līdz nedēļai. Personām, kuras ir grūtnieces vai vēlas grūtniecību, ir īpaši jāuzmanās, lai novērstu Zikas vīrusa iedarbību, jo šī slimība var palielināt dzimšanas anomāliju risku pēcnācējiem, kas dzimuši grūtniecei, kurai ir vīruss.
Contagiosum Molloscum
Molluscum contagiosum ir ārkārtīgi infekciozs, un to var pārnest, pieskaroties inficētām lietām vai tiešā saskarē ar ādu. Šīs vīrusu izraisītās ādas infekcijas rezultātā uz ādas parādās sīkas, apaļas, izvirzītas pūtītes. Šie kunkuļi, ko dēvē par "mīkstmiešiem", var kļūt tikpat lieli kā zīmuļa dzēšgumija, un parasti tie ir cieti un gludi, ar miesas krāsas vai pērļu izskatu.
Izsitumu izskats var parādīties jebkurā ķermeņa vietā. Salīdzinot ar citiem vīrusu izraisītiem izsitumiem, šī slimība parasti ilgst ilgāk. Lai gan tie parasti izzūd sešu līdz divpadsmit mēnešu laikā, izciļņiem var paiet līdz četriem gadiem, lai atgūtu.
Pazīmes un simptomi
Vīrusu izraisītus izsitumus var izraisīt dažādas slimības, taču katram vīrusam var būt unikāls simptomu kopums. Atkarībā no slimības veida jūs varat:
Vējbakas: izciļņi, kas sākas uz sejas un izplatās Alfazone sastāvdaļas , tulznas, kas piepildītas ar šķidrumu, kas pārklājas, niezoši sarkani apgabali Masalu simptomi ir drudzis, klepus, iesnas, sarkanas acis un sīki balti plankumi mutē papildus apsārtumam, plankumaini izsitumi, kas sākas uz sejas.Masaliņas: sejas pirmie sārti sarkani izsitumi, neliels drudzis, palielināti limfmezgli un sāpīgas locītavas Piektā slimība: eritematiski vaigi, ekstremitātes un rumpis klāti ar mežģīņotiem izsitumiem, neliels drudzis, galvassāpes un izsīkums Rozeola: rozā vai sarkanā krāsā izsitumi, kas sākas uz stumbra un pārvietojas uz citiem ķermeņa reģioniem; pirms tam ir augsta temperatūra, un to pavada nelieli elpceļu simptomi, piemēram, aizdusa. Roku, pēdu, mutes un dibena slimības, kas izraisa tulznas un čūlas, drudzi, iekaisis kakls, savārgums vai vispārēja slikta pašsajūta, un apgrūtināta ēšana vai dzeršana mokošu mutes sāpju dēļ. Jostas roze: dedzināšanas, durstīšanas vai tirpšanas sajūta, grūti pūšļi, kas pildīti ar šķidrumu, un diskomforts izsitumu vietā vai ap to. Zikas vīrusa simptomi ir drudzis, galvassāpes, diskomforts locītavās un apsārtums acīs, kā arī mazi, plakani sarkani vai rozā plankumi, kas pirmo reizi parādās uz sejas.Molluscum contagiosum: niezoši, miesas krāsas, sfēriskas, izvirzītas pūtītes; bojājumi, kas atgādina pērles; izciļņi, kas veidojas klasteros
Iemesli
Ir ļoti svarīgi izprast vīrusu infekciju pārnešanas mehānismus, lai veiktu profilaktiskus pasākumus pret vīrusu iegūšanu un izsitumu izpausmēm. Katrai vīrusu infekcijai var būt atšķirīga etioloģija. Tālāk ir apkopoti katras slimības cēloņi un tās izplatīšanās veids:
Identifikācija
Ja rodas izsitumi, ieteicams sazināties ar savu veselības aprūpes speciālistu, lai viņš varētu noteikt, kas varētu izraisīt jūsu simptomus. Lai uzzinātu vairāk par jūsu izsitumiem, jūsu veselības aprūpes speciālists, iespējams, uzdos jums jautājumus par jūsu slimības vēsturi, veiks fizisku izmeklēšanu vai palūgs jums kopīgot izsitumu attēlus, ja konsultācija tiek veikta, izmantojot televeselību.
Jūsu pakalpojumu sniedzējs bieži var jūs diagnosticēt, pamatojoties tikai uz jūsu izsitumu izskatu. Tomēr, ja jūsu izsitumu izcelsme nav zināma, viņi var arī sadarboties ar dermatologu, medicīnas speciālistu, kas specializējas ādas slimību ārstēšanā, vai infekcijas slimību ekspertu.
Apmeklējuma laikā varat sagaidīt šādus ārsta jautājumus:
Kad izsitumi sāka parādīties?
Kuras ķermeņa daļas ietekmē izsitumi?
Vai nesen esat sācis lietot jaunus mazgāšanas līdzekļus, losjonus, ādas kopšanas līdzekļus vai kosmētiku uz ādas?
Kur tu biji pēdējā ceļojumā?
Vai jums pēdējā laikā ir bijušas tikšanās ar ērcēm vai kukaiņu kodumiem?
Vai esat kādreiz ēdis kādu dīvainu ēdienu?
Vai papildus izsitumiem jums ir kādi papildu simptomi? Lai uzzinātu vairāk par infekciju, jūsu veselības aprūpes speciālists papildus slimības vēstures iegūšanai, iespējams, varētu veikt šādas pārbaudes:
Ādas biopsijas, asins analīzes, alerģijas testi un ādas skrāpējumi
Apstrāde
Jūsu veselības aprūpes speciālists var sniegt pielāgotus padomus simptomu mazināšanai atkarībā no precīza vīrusu izraisītu izsitumu veida, kas jums rodas. Kopumā vispopulārākais ārstēšanas veids ir pašapkalpošanās. Pirms mēģināt veikt ārstēšanu, konsultējieties ar savu ārstu, lai noskaidrotu, vai ārstēšana mājās ir droša.
Lielākā daļa izsitumu galu galā izzudīs paši. Jūsu veselības aprūpes speciālists var ieteikt šādus darbības veidus.
Izvairieties pieskarties savai ādai vai neķemmēt to Tā vietā izmantojiet kondicionierus, šampūnus un vieglus tīrīšanas līdzekļus. Nelietojiet kosmētiku tieši uz izsitumiem. Mazgāšanai izmantojiet siltu ūdeni. Pēc dušas maigi nosusiniet ķermeni, nevis berzējiet to ar dvieli. .Atteikties no jebkādu jaunu losjonu vai kosmētikas lietošanas, kas varētu būt jūsu problēmu avots.Ja iespējams, atstājiet skarto zonu atklātu, lai ļautu tai izplūst.Uzklājiet vazelīnu, anti-ich losjonu vai ārstniecisko losjonu ar kalamīnu. Izmēģiniet izmantojot 1% hidrokortizona krēmu, ko varat iegādāties bez receptes, vai arī lūdziet ārstam recepti, lai iegūtu stiprāku versiju.
Veidi, kā izvairīties no vīrusu izsitumiem
Ar pareizu imunizāciju var izvairīties no vīrusu izsitumu simptomiem. Pašreizējās imunizācijas saglabāšana ir ļoti svarīga, lai izvairītos no infekcijas infekciju pārnešanas un pārnešanas. Tas jo īpaši attiecas uz nepilngadīgajiem, topošajām māmiņām un ārvalstu viesiem.
Ir vakcinācija pret vairākiem izsitumus izraisošiem vīrusiem, tostarp:
Masalas masaliņas jostas roze Vējbakas Ja strādājat skolā vai citā vidē, kur slimības var ātri izplatīties, var apturēt noteiktu vīrusu izplatīšanos arī šādi paņēmieni:
Bieža roku mazgāšana, virsmu dezinfekcija, pietiekamas ventilācijas nodrošināšana telpā un izvairīšanās no cieša kontakta ar slimām personām, kas aizver muti klepojot vai šķaudot
Grūtības
Daudziem vīrusiem, kas izraisa izsitumus, ir plašs iespējamo blakusparādību klāsts. Ja neesat vakcinēts pret noteiktām slimībām vai, parādoties simptomiem, nemeklējat medicīnisko palīdzību, jums var būt lielāka iespēja izjust sekas. Atkarībā no konkrētās infekcijas komplikācijas var atšķirties, taču tās var ietvert:
Masalas: pneimonija, encefalīts (smadzeņu pietūkums), locītavu sāpes un pietūkums un Reijesa sindroms (skar aknas, asinis un smadzenes). Masaliņas: iedzimti defekti, ja infekcija ir inficēta grūtniecības laikā. Piektā slimība: smaga anēmija (maza sarkanās asins šūnas jūsu organismā)
Rozeola: drudzis un krampji maziem zīdaiņiem. Roku, pēdu un nagu sērga: izkaltis kakls, kas saistīts ar dehidratāciju Jostas roze: ilgstoša nervu diskomforta sajūta pēc rashZika vīrusa izārstēšanas: ja inficējas grūtniecības laikā, vīruss var izraisīt iedzimtus defektus un neiroloģiskos (smadzeņu) saistīti) traucējumi augošā auglim.Molluscum contagiosum: paaugstināta atkārtotas infekcijas iespējamība
Īss kopsavilkums
Ādas izsitumi bieži liecina par pamatā esošām vīrusu infekcijām. Vīrusu infekcijas pavadošie simptomi var būt arī drudzis, galvassāpes, muskuļu sāpes, locītavu sāpes un palielināti limfmezgli. Daudzi vīrusu izraisīti izsitumi sākas uz sejas vai ķermeņa un bieži izplatās uz citām ķermeņa daļām.
Katram izsitumiem ir unikāls izskats, pamatojoties uz konkrēto vīrusu, kas rada jūsu simptomus. Iespējamie novērojumi ir paaugstināti plankumi, apsārtums, punktiņi vai pūtītes, niezoši ādas plankumi un ar šķidrumu pildīti blisteri. Vīrusu izraisītus izsitumus var izraisīt vairākas slimības, tostarp jostas roze, vējbakas un masalas.
Par laimi, izsitumi parasti izzūd, kad infekcija sāk atgūties. Lielāko daļu laika simptomi var izzust paši bez palīdzības. Tomēr ir ieteicams apmeklēt savu pakalpojumu sniedzēju, ja jums ir bažas par savu veselību, un lūgt padomu par ārstēšanu un ārstēšanu mājās, kas var palīdzēt pārvaldīt simptomus un paātrināt dzīšanas procesu.
Bieži uzdotie jautājumi
Kā noteikt, vai izsitumiem ir vīrusu raksturs? Tas>
Kāds ir ideālais vīrusu izsitumu ilgums? >
Vai vīrusu izraisīti ādas izsitumi ir lipīgi? Nav>